Свет

Володин: војната до последниот Украинец стана официјална политика на Европската унија и НАТО

Володин: војната до последниот Украинец стана официјална политика на Европската унија и НАТО

Војната до последниот Украинец стана официјална политика на земјите од ЕУ и НАТО, изјави претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин, коментирајќи ги зборовите на дипломатот на ЕУ, Јосеп Борел, дека украинската криза ќе се реши со „победа на бојното поле“.

„Денес Западот отворено ја објави својата цел – она ​​што тие го прават со години, снабдувајќи ѝ оружје на Украина и ја поддржувајќи ја нацистичката идеологија. Војната до последниот Украинец стана официјална политика на ЕУ и НАТО“, напиша Володин на Телеграм .

Тој рече и дека шефот на дипломатијата на ЕУ треба да биде разрешен веднаш по неговата изјава за украинската криза.

Јосеп Борел, по неговата посета на Украина , зборуваше за решавање на украинската криза со „победа на бојното поле“ .

После тоа, официјалниот претставник на руското МНР, Марија Захарова , ја доведе во прашање економската природа на Европската унија .

Related posts

Leave a Comment