Свет

Володин: Провоцирање на нуклеарна сила (Русија) ја загрозува глобалната безбедност

 

МОСКВА – Претседателот на Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин, ги повика меѓународните организации да го осудат однесувањето на британските власти по инцидентот со британскиот разурнувач во Црното Море и предупреди дека какви било провокации против нуклеарна држава ги загрозува мирот и глобалната безбедност.

 

„Би било исправно меѓународните организации – Обединетите нации, ОБСЕ (Организација за безбедност и соработка во Европа) и Парламентарното собрание, како и Европскиот парламент, да ги осудат постапките на британските власти и да ги повикаат на одговорност оние што стојат зад таквата непромисленост. чекори “, изјави Володин на својата сметка на Телеграм.

„Било какви провокации против нуклеарна сила го загрозуваат мирот и глобалната безбедност воопшто“; – рече Володин.

Тој оцени дека е чудно што, имајќи го ова предвид, ниту САД, ниту Европската унија не дадоа изјави за потребата од воведување санкции против Велика Британија.

Володин верува дека тие се обидуваат да го потиснат инцидентот и дека ова е само уште еден пример за примена на двојни аршини.

Властите во Москва во средата објавија дека патролен брод и борбен авион испукале предупредувачки истрели во близина на британскиот разурнувач „Дифендер“, бидејќи влегол во руските територијални води во близина на Крим, што Велика Британија го негира.

Лондон тврди дека бродот поминал низ украинските територијални води во согласност со меѓународното право, отфрлајќи ги наводите на Русија дека руската морнарица пукала со предупредувања.

Володин предупреди дека последиците од британската провокација може да бидат катастрофални, пренесува ТАСС.

Related posts

Leave a Comment