Свет

ВОЈНАТА Е НЕИЗБЕЖНА! Блинкен се обрати пред Советот за безбедност на ОН

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен зборуваше во Советот за безбедност на ОН во четвртокот, 17 февруари.

Американскиот шеф на дипломатијата ја коментираше ситуацијата со руските војници во близина на границите на Украина. Говорот на Блинкен во Советот за безбедност на ОН требаше да започне во 16 часот по средноевропско време, но доцнеше еден час.

Државниот секретар го повтори она што американските власти го зборуваат во последно време: Русија се подготвува за војна, а ако таа не почна вчера, не значи дека нема да се случи утре. Блинкен предложи Русија да се откаже од овие планови и да помине низ дипломатијата.

Во исто време, американскиот државен секретар ја предупреди Украина: „Војната е неизбежна“.

„Русија веќе има акумулирано повеќе од 150.000 војници на границата. Таа вели дека ги повлекла своите војници, но ние не ги гледаме овие чекори. Русија презема вистински чекори за да започне војна и ја подготвува вистинската можност.

Сè уште не знаеме што тоа ќе биде. Тоа може да биде терористички напад или откривање масовни гробници во Донбас или некоја друга провокација.

Но, во последните денови руските медиуми веќе почнаа да шират повеќе од вознемирувачки пораки од овој вид. Нападот ќе започне. Бомбите и ракетите ќе летаат на украинска почва, а потоа пешадијата и руските тенкови ќе се движат напред.

Веруваме дека руските војници имаат намера да одат на Киев, милионскиот град, главниот град на Украина. „Ја предупредуваме украинската влада дека сето ова е неизбежно“, рече Блинкен.

Сепак, американскиот државен секретар нагласи дека дејствува „со цел Русија да се откаже од (своите планови)“.

„Тука сум да спречам војна. Русија ги нарекува нашите предупредувања мелодрама и глупост, но продолжува да собира војници на границата. И тоа не го виде само нашата разузнавачка служба, туку и нашите сојузници. Ве предупредувам дека нашата реакција ќе биде силна и одлучна. Но, има и друг начин – тоа е дипломатијата“, рече тој.

Блинкен и предложи на Русија, прво, да ги продолжи преговорите во формат Нормандија, а второ, да влезе во дијалог Русија-НАТО и ОБСЕ.

„Ова може да биде почеток на самит на лидери“, рече државниот секретар.

А утре Блинкен ќе биде во Минхен каде ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција.

„На маргините на конференцијата, државниот секретар ќе има можност да разговара со сојузниците и партнерите за координирани напори да ја убеди Русија за потребата од деескалација и избор на дипломатија, како и за неизбежноста од сериозно пресметување во случај на понатамошна руска инвазија на Украина“.

Американскиот државен секретар ќе ја потврди поддршката на САД за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во Минхен.

Тој ќе одржи билатерални состаноци со своите колеги за да разговара за посветеноста на трансатлантската координација за зајакнување на европската безбедност и решавање на другите актуелни глобални предизвици.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!