Свет

Во Бразил продолжуваат масовните протести против изборните резултати (ВИДЕО)

Во Бразил, вклучително и во Рио де Жанеиро, продолжуваат масовните протести против резултатите од претседателските избори. Победник беше претходно осудениот Лула да Силва. Поддржувачите на Жаир Болсонаро веќе неколку дена излегуваат на улиците и ги блокираат патиштата во знак на протест. 

Многу Бразилци веруваат дека изборните резултати биле наместени. Камионџии  блокираа патишта  во 23 сојузни држави во Бразил.

 

 

Related posts

Leave a Comment