Регион

Во Бугарија изгоре магацин со муниција намената за Украина

Изгоре магацин за муниција во Бугарија, од каде што се доставуваше оружје за Украина, јавува радио станицата БНР.

Според првичните податоци, магацинот му припаѓал на бизнисменот Емилијан Гебрев. Вооружувањето од магацинот беше испратено во Украина во 2014 година. 

„Складиштата за муниција се наоѓаат на територијата на поранешната армиска касарна. На пожарот му претходела мала експлозија“, соопшти БНР.

Немаше жртви. Според официјалната верзија на бугарските сили, немало експлозија.

Претходно, „Њујорк тајмс“ минатата година објави дека Гебрев признал дека испорачувал оружје на Украина во 2014 година и дека ги поседувал складиштата со муниција.

Гебрев исто така беше убиен во 2015 година. Бизнисменот се чувствувал лошо по вечерата во бугарски ресторан и отишол во болница. Лекарите во неговото тело пронашле траги од супстанцата хлорпирифос, која ги труе инсектите. Бугарското обвинителство сомничи тројца Руси дека се обиделе да го отрујат Гебрев. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека неоснованите обвинувања на Бугарија против Русија се дел од големата кампања што Западот ја започна против Москва.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!