Свет

(ВО ЖИВО) Израелско – Палестински конфликт: Силен напад на аеродромот Бен Гурион, запалена синагога во Лод (ФОТО / ВИДЕО)

Експлозиите ја тресат Газа и Израел и денес, конфликтите меѓу Израелците и Палестинците продолжуваат. Истрелани се стотици ракети. Во судирите меѓу израелската армија и Палестинците има убиени, ранети и причинета е голема штета.

(ВО ИВО) ИСРАЕЛ ПРОТИВ ПАЛЕСТИН ВО КРВИОТ СОРЕМ: Израелски тенкови пукаат на појасот Газа, силен напад на аеродромот Бен Гурион (ФОТО / ВИДЕО)

22:43 Групата Ал-Касам објави дека најновата серија ракети била насочена кон воздушната база Хацерим, пријавени се повеќе експлозии, најверојатно пресретнувања

22:33 Три експлозии во близина на Батшава

22:32 Израелски тенкови се насочени кон палестински митралези во Појасот Газа

За време на немирите во тој град беше запалена синагога во израелскиот град Лод.

Неколку лица беа повредени за време на немирите во израелските градови.

22:10 Противвоздушниот воздушен систем „Железна купола“ пресретнал ракети на небото над Израел, додека еден од нив ја пробил одбраната и паднал врз зградата во Рамла, по што избувнал пожар.

22:00 Силен напад на аеродромот Бен Гурион, во неколку градови се огласија сирени за воздушна опасност

Извршен е силен напад на аеродромот „Бен Гурион“ во Израел, а во неколку градови се огласија сирени за опасност од воздух, јавуваат израелските медиуми.

Ракетите паднаа во регионот на градовите Ашдод и Ашкелон, а сирените со воздушен напад се огласија во градовите Лод и Рамла.

21:58 Палестинско Министерство за здравство: Повеќе од 100 лица загинаа во израелските напади врз појасот Газа

21:55 часот Пентагон евакуира 120 службеници од Израел, изјави претставникот на Европската команда на вооружените сили на САД, Чак Притчард

20:51 Три ракети истрелани од Либан кон Израел

Три ракети беа истрелани вечерва од јужен Либан кон Израел, објавија медиумите поврзани со шиитската организација Хезболах.

20:15 Ракета Ашдод и Ашкелон, пресретнати ракети

19:57 Израел повика уште 9000 резервисти, така што вкупниот број на мобилизирани е 16 000, рече израелскиот министер за одбрана Бени Ганц.

19:39 Вашингтон ја блокираше седницата на Советот за безбедност на ООН, нема преговори за кризата на Блискиот исток

19:26 ИД ги бомбардираше позициите на Хамас во Рафа, ги ракетираше и куќата на командантот на бригадата Ал-Касам во Рафа.

19:19 Бајден повика на деескалација на насилството на Блискиот исток

Американскиот претседател Џозеф Бајден повика денес на деескалација на насилството на Блискиот исток, каде што конфликтот во Газа се интензивира, велејќи дека сака значително намалување на ракетните напади.

Зборувајќи пред новинарите во Белата куќа, Бајден рече дека очекува повеќе разговори со лидерите во регионот, пренесува Ројтерс.

 

Related posts

Leave a Comment