Свет

Во Молдавија нови масовни протести против прозападната влада (ВИДЕО)

Во Кишињев се одржува масовна протестна акција на приврзаниците на опозициската молдавска партија „Шор“. Демонстрантите се собраа на централниот плоштад во градот и побараа оставка од раководството на земјата и предвремени парламентарни избори, пренесува РИА Новости. На локалниот телеграм канал „Приднестровец“ се појави видео од протестот.

 

 

Од снимката се забележува дека полицијата се обидува да ја спречи толпата, но има доста луѓе, тие извикуваат пароли и носат молдавски знамиња во рацете.

Протестите во Молдавија се одржуваат од 18 септември . Демонстрантите живеат во шатори на плоштадот пред парламентот и спроти претседателската палата

Молдавија се соочи со енергетска и економска криза поради зголемената цена на енергетските ресурси. Инфлацијата ја погоди и земјата. Сега властите се обидуваат да и обезбедат на земјата огревно дрво, јаглен и мазут.

Молдавската претседателка Маја Санду ја префрли вината за енергетската криза на претходните власти и веќе ги повика жителите да ја намалат потрошувачката на гас.

Related posts

Leave a Comment