Свет

ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА: Руската авијација собори два украински авиони Су-25, ликвидирани се 260 екстремисти …

Во последните 24 часа руската авијација собори два украински авиони Су-25 во регионите Херсон и Харков, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков. Тој додаде дека руските сили ликвидирале 260 украински екстремисти.

Руската воздушна одбрана собори украински хеликоптер Ми-8 во населбата Орехово во Запорожје, како и 18 беспилотни летала.

Конашенков потврди дека градот Црвени Лиман е целосно ослободен од екстремистите.

Исто така, руските ракетни сили и артилерија уништија 42 украински артилериски и минофрлачки позиции, а авијацијата уништи шест командни пунктови, центар за врски, четири складишта за муниција и две батерии „Град“.

Командниот пункт на 30-та механизирана бригада на украинската армија, како и командниот пункт на територијалната одбрана во градот Соледар, се уништени со високопрецизни проектили во населбата Бахмут, изјави генералот Конашенков.

Related posts

Leave a Comment