Свет

Во Русија, ново лице вклучено во кривичното дело за предавство

Во Русија се појави ново лице вмешано во кривичното дело велепредавство. Московскиот суд Лефортово добил претставка за продолжување на притворот на човекот по име Титов, пишува РИА Новости, повикувајќи се на претставници на судот.

„Претставката на истрагата за продолжување на периодот на притвор ќе биде разгледана денеска “, соопшти судот.

Познато е дека мажот бил уапсен во еден од руските региони, а потоа префрлен во Москва. Сега истрагата бара продолжување на апсењето на Титов.

Заплетот на кривичното дело не се открива поради тајност, што е вообичаена практика. Казната по членот за предавство предвидува затвор од 12 до 20 години.

Претходно беше објавено дека во Москва е отворена кривична постапка според написот за предавство против маж кој префрлал пари во украинскиот фонд Come Back Alive, чии средства се користат за набавка на беспилотни летала, опрема за комуникација, обука и други работи за Вооружените сили на Украина. Мажот префрлил средства за време на специјална воена операција за заштита на населението во Донбас.

Related posts

Leave a Comment