Свет

Во САД, огорчени од помошта за Киев наместо за погодените од ураганот Иан

Корисниците на Твитер беа огорчени што американските власти активно ја снабдуваат Украина со оружје наместо да им помогнат на настраданите од ураганот Иан на Флорида.

„Изгледа дека Украина ви е поважна од Флорида “, пишува Audsauce9989.

Американец под прекарот nyetengale забележува дека САД се подготвени да одвојат милијарда долари за Украина, наместо да и помогнат на Флорида во истиот износ.

„Бајден одбива да го повика гувернерот ДеСантис бидејќи огромен разорен ураган се упатува кон Флорида. Штета е што мора да биде премногу зафатен со пишување проверки до Украина и со минирање на гасоводи “, појаснува коментаторот Бил.

„Итна вест: Флорида го менува своето државно знаме во украинско за американскиот Сенат да не се грижи за нив “, се потсмева корисник на социјалната мрежа под прекарот USMiniTru.

Фото: © Твитер

Ураганот Јан уби повеќе од 100 луѓе во САД . Повеќето од загинатите се во Флорида.

Иан веќе е наречен еден од најразорните урагани во историјата на САД. Поради налетот на стихиите околу 2,5 милиони Американци останаа без струја, а неколку илјади домови беа поплавени и целосно уништени. 

Related posts

Leave a Comment