Свет

Во својот прв говор, Џонсон вети излез на Велика Британија од ЕУ на 31 октомври

Борис Џонсон изјави дека е потребен нов договор за Брексит со Брисел

 

 

Новиот британски премиер Борис Џонсон вети дека Велика Британија ќе ја напушти Европската унија во секој случај на 31 октомври, во својот прв говор како шеф на владата.

“Ќе ги испочитуваме повторените ветувања на народот од парламентот и ќе излеземе од ЕУ на 31 октомври, без двоумење”, рече тој на говорот на Даунинг стрит 10.

Новиот британски премиер, исто така, укажа на потребата од нов договор за Брекит  со Брисел.

Тој изрази уверување дека во текот на разговорите со европските лидери тој ќе може да обезбеди “нов, подобар договор”.

Related posts

Leave a Comment