Тенис

Враќање од приказните – Мари освои трофеј по 960 дена

Фото: EPA-EFE / JULIEN WARNAND

 

Поминаа 960 дена откако Енди Мари освои титула. После две и пол години, Британецот конечно го направи тоа, победувајќи го Стен Вавринка во финалето на Антверпен.

Тоа беше одличен натпревар во кој Мари славеше со 3: 6, 6: 4, 6: 4 по голема борба и пресврт.

Како и безброј пати досега, Британецот покажа дека тој никогаш не се предава. И покрај тоа што повторно го загуби воведниот сет, го најде патот назад во мечот и по скоро два и пол часа игра дојде до титулата.

Ова е негов прв трофеј од 2017 година и натпреварот во Дубаи и уште поважно, првиот по шестмесечната пауза по операцијата на колкот и повредата која  се закани дека ќе стави крај на неговата извонредна кариера.

Минатата пролет, сè беше неизвесно.Во февруари, по поразот на Австралија опен од Роберто Баутиста Агут, реши да се подложи на интервенција.

Тој полека почна да игра летово, прво во двојки, а потоа оваа есен и во синглови и оваа титула е најдобрата потврда дека сè е во ред со него и дека можеме да сметаме на него да се врати на своето место во блиска иднина, до самиот врв на светот .

Против Вавринка не мина без проблеми, Швајцарецот лесно поведе со 3: 0 и 4: 1 и потоа стигна до воведниот сет (6: 3).

Тогаш Мари заигра значително подобро. Иако Вавринка беше на добар пат да победи затоа што со брејк имаше предност од 3: 1, тенисерот од  Данблан се врати во игра, изедначи на 3: 3, а потоа во десеттиот гејм стигна до нов брејк и нерешен резултат.

Во одлучувачкиот сет, Енди беше под голем притисок, спасувајки 2 брејк топки на 4: 4, издржа се и потоа повторно направи брејк во десеттиот гејм, овој пат за победа.

Ова беше негова 46-та титула во кариерата и четврта по загубен сет во финалето.

Покрај 250 поени, Енди ќе заработи 109.590 евра, а на Вавринка му останаа 59.225.

 

Loading...

Related posts

Leave a Comment