Македонија

ВРХОВЕН ГО УКИНА КУЌНИОТ ПРИТВОР НА МИЈАЛКОВ ЗА „ИМПЕРИЈА“

Врховниот суд денеска донесе одлука да ја прифати жалбата на ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков, осомничен во истрагата на СЈП „Империја“, и да ја укине мерката куќен притвор, изречена со решение на Апелациониот суд на 28 февруари. Според начелното правно мислење на Врховниот суд од 30 јануари, СЈО не е овластен тужител во истраги, закони до 30 јуни 2017 не е покренато обвинение. Сепак и покрај оваа одлука, Мијалков ќе остане во куќен притвор, бидејќи оваа мерка вчера му ја одреди Апелациониот суд, за случајот „Титаник 2“, откако претходно ја укина мерката притвор.

Related posts

Leave a Comment