Свет

Врховниот командант на украинската армија позира во нараквица со свастика

Генералот Валери Залужни е најновиот и највисоко рангиран во долгата низа припадници на украинската војска фотографирани со нацистички ознаки.

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, објави фотографија на Твитер на која носи нараквица со свастика. Иако Киев ги отфрла обвинувањата за нацизам во неговите редови како „руска пропаганда“, неговите војници често се фотографираат со симболите на Третиот Рајх.

Во објавата во четвртокот, Залужни изјави дека борбата на Украина против Русија е во размери што „светот не ги видел од Втората светска војна“. Веднаш не беше јасно на која страна од борбата мислеше.

Зглобот на Залужни на фотографијата го краси нараквица составена од повеќе плочки, од кои барем една има свастика. Самата фотографија кружи на интернет барем од март.

RT

Залужни не е првиот украински војник виден во нацистичките обележја. Освен озлогласениот и сега уништен Азовски полк на украинската војска (која потекнува како неонацистичка милиција), редовните украински војници се видени со „главата на смртта“ или „тотенкопф“, симболот на третата СС. Дивизијата „Панцер“, а исто така нацртаа кукасти крстови на нивните возила.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски објави слика на украински војник облечен во стандардот на 14-та вафен гренадиерска дивизија на СС, фотографија на артилериец со глава на смртта и фотографија на еден од неговите телохранители означен со истата „тотенкопф“ лепенка. Две од овие слики беа објавени на официјалниот Инстаграм профил на Зеленски.

Рускиот претседател Владимир Путин го наведе големото влијание на неонацистичките групи врз војската и владата на Украина како еден од факторите кои влиаеле на неговата одлука да испрати војници во земјата во февруари. Покрај заштитата на регионот Донбас и демилитаризацијата на Украина, Путин вети дека ќе ја „денацифицира“ земјата.

И покрај доказите, украинските власти и некои западни медиуми ги опишаа обвинувањата за наонацизам како „митови“ и „руска пропаганда“.

 

Related posts

Leave a Comment