Регион

Вучиќ вели дека нема да ја поддржи независноста на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ нема да може да патува низ земјата и да се правда пред граѓаните доколку ја поддржи независноста на самопрогласената република Косово. Тој го кажа ова за време на патувањето низ земјата за промовирање на натпартиската структура „Народно движење за државата“.

Според него, и покрај тоа што Србите не се подготвени на таков чекор, тие сакаат мирни односи со Албанците.

„Нема да ја потпишам независноста на Косово. Не сакам да патувам низ Србија и да барам изговори, бидејќи секој чесен човек знае и верува. Нема да има предавање, нема да ја признаеме независноста на Косово, ниту де факто, ниту легално. “ РИА Новости го цитира Вучиќ .

Претходно премиерот на самопрогласената Република Косово, Албин Курти изјави дека на претстојната средба со Вучиќ е подготвен да одобри програма за регулирање на односите. Преговорите се закажани за 18 март.

Да потсетиме дека на крајот на февруари српските власти објавија дека се подготвени да разговараат за планот на ЕУ за нормализирање на односите во Косово. Програмата беше одобрена истиот ден.

Related posts

Leave a Comment