Регион

Вучиќ на 6 јуни ќе и се обрати на нацијата во врска со откажувањето на посетата на Лавров на Србија

Вучиќ на 6 јуни ќе и се обрати на нацијата во врска со откажувањето на посетата на Лавров на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе им се обрати на граѓаните во врска со затворањето на нивниот воздушен простор од Бугарија, Македонија и Црна Гора за авионите на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој планираше да го посети Белград на 6 и 7 јуни.

Ова го објави националната телевизија на земјата РТС.

Се истакнува дека Вучиќ ќе им се обрати на граѓаните на Србија во вечерните вести во 19:30 часот.

Претходно, српскиот весник Вечерње новости објави дека Бугарија, Македонија и Црна Гора го затвориле својот воздушен простор за авионот на Сергеј Лавров.

Подоцна, руската амбасадорка во Софија, Елеонора Митрофанова, потврди дека Бугарија одбила да обезбеди воздушен коридор за авионот на Лавров.

Related posts

Leave a Comment