Регион

Вучиќ предупредува дека косовската полиција ноќва ќе започне операција на северот на покраината

Вучиќ ги предупреди Србите за почеток на операцијата на косовската полиција на северот на покраината

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека полицијата на непризнатата Република Косово, на полноќ ќе започне операција на северот од регионот. Според него, ќе биде блокиран влезот на граѓаните со лични документи издадени во Србија, а дополнително ќе започне акција за пререгистрација на автомобилите на локалните Срби на броевите на „Република Косово“.

Српскиот министер за надворешни работи Никола Селакович претходно изјави дека властите на самопрогласената република ќе создадат „пекол“ за косовските Срби од 1 август. Ден претходно, владата на непризнаеното Косово соопшти дека во понеделник документите издадени од српските власти престануваат да важат на територијата под нејзина контрола, а на нивните сопственици ќе им биде издадена привремена потврда за влез. Паралелно со ова започнува и задолжителната пререгистрација на автомобилите со српски броеви.

Како што јави Националната телевизија на Србија, ноќта на 31 јули, во областа Зубин Поток на северот на Косово, полицијата на самопрогласената република приведе двајца Срби во маици со натпис: „Нема предавање!“ . Службениците за спроведување на законот побарале од мажите да ги соблечат и искинат овие облеки.

„ Според мене, никогаш не сме биле во потешка ситуација од денес. Зошто го велам ова? Приштинскиот режим се обидува, претставувајќи се себеси како жртва, да ги искористи расположенијата што преовладуваат во светот “, рече српскиот лидер. обраќајќи му се на својот народ.

Според него, на административните премини „Јарине“ и „Брњак“ биле испратени единици со 21 тон гориво и „се друго“. Целта е да се запрат сите што имаат српски лични документи.

„ Истовремено, ќе има почеток на операцијата, која треба да започне денеска на полноќ и да ги убеди Србите да се откажат од броевите на КМ што им беа издадени во Косовска Митровица “, нагласи Вучиќ.

Пред неколку дена српскиот лидер изјави дека властите на самопрогласеното Косово сакаат да предизвикаат криза и да создадат проблеми во покраината со плановите за забрана на регистарските таблички што Србија им ги издава на косовските Срби.

На почетокот на јули, косовскиот „премиер“ Албин Курти ги повика Србите кои живеат во регионот да ги пререгистрираат своите автомобили за документи на непризнаена држава до 30 септември. Тој додаде и дека за да се олесни постапката, автомобилите нема да подлежат на дополнителна царинска постапка. Според него, ова се големи отстапки за граѓаните, со оглед на тоа што просечната царинска такса за автомобил е околу пет илјади евра, дополнително при регистрација возачите нема да мора да поминат технички преглед, а општините ќе можат да одбијат такса од десет евра.

Во меѓувреме, српските власти не ги признаваат косовски регистарски таблички на нивна територија. Според билатералниот договор што беше постигнат есента 2021 година, на влезот од косовските контролни пунктови, посочените симболи се запечатени со налепници со српскиот грб и буквите КМ.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!