Регион

Вучиќ: Следува криза за храна

Serbia's Vucic Dismisses Critical Congressional Letter About Corruption,  Media Freedom

Српскиот претседател Александар Вучиќ предвиде криза со храна поради ограничувањата и шпекулациите. Ова го изјави при работната посета на Обединетите Арапски Емирати.

„ Јасно е дека доаѓа криза со храна. Кога цените ќе бидат ограничени, веднаш ќе започнат шпекулации од страна на продавачите и производителите. Не можете нiкако да го спречите тоа “, Вечерне новости го цитираше српскиот лидер.

Претходно се дозна дека српската влада ги ограничила цените на „буџетските“ видови шеќер, млеко и леб.

На 7 септември Александар Вучиќ i предвиде студена и поларна зима nа Европа. Говорејќи на заедничката прес-конференција по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, тој истакна дека ако повеќето западни земји „навистина веруваат дека можат да ја победат Москва, тогаш останува само добро да се подготват за студените и поларните зими“.

Related posts

Leave a Comment