Свет

Гардијан: „Дури и метла би била подобра од него“ – повеќето конзервативци сакаат да се ослободат од Џонсон

Гардијан: „Дури и метла би била подобра од него“ - повеќе конзервативци сакаат да се ослободат од Џонсон

Раководството на Конзервативната партија на Британија станува се погласно во мислењето дека Борис Џонсон треба што поскоро да се повлече од функцијата. Толку се плаши од можен пораз на претстојните избори поради скандалите околу премиерот што не сака да чека додека тој да одлучи за неговиот наследник, пренесува The Guardian.

Меѓу лидерите на Конзервативната партија, се поголем е бројот на оние кои се залагаат за предвремена оставка на Борис Џонсон. Во исто време, тие не сакаат да чекаат додека британскиот премиер не одлучи за неговиот наследник, пренесува The Guardian.

Високо позиционираните ториевци стравуваат дека партискиот скандал што продолжува да го опседнува шефот на владата може да доведе до пораз на партијата на претстојните избори. Тие ги повикуваат колегите кои се сомневаат да не се грижат за украинскиот конфликт или потенцијалните кандидати за улогата на премиер, туку „да удрат пред да биде предоцна “.
„ Времињата се сменија “, изјави еден поранешен министер за медиумите. Конзервативците чувствуваат дека нема да можат да се одбранат од растечкиот скандал, рече тој. „ Ако не дејствуваме пред партиската конференција во октомври, ќе биде предоцна “, додаде политичарот.
Друг поранешен член на Кабинетот сугерираше дека сомнежите за наследникот денес се ирелевантни, бидејќи ситуацијата бара итна акција. „ Метла би била подобра од она што го имаме сега како премиер.“, рече тој.
Истакнатиот портпарол на ториевците Марк Харпер во интервју за „Гардијан“ призна дека ја разбира желбата на некои колеги да го одложат прашањето за оставката на Џонсон до крајот на полициската истрага. Но, во исто време, тој ги повика да не се сомневаат дека ќе има одлична замена за премиерот, дури и ако не е јасно кој точно може да ја предводи владата.    
„ Видов доволно за да дојдам до заклучок дека премиерот треба да си замине “, рече Харпер, изразувајќи надеж дека повеќето членови на неговата партија ќе дојдат до истиот заклучок. „ Моите колеги можат да бидат уверени дека имаме многу талентирани луѓе и многу робустен процес за избор на нов лидер што гарантира дека ќе добиеме способен, кредибилен наследник кој може да излезе со атрактивен предлог и да ја обезбеди нашата победа на следните избори .
„ Многу колеги кои учествуваат на локалните избори слушаат од гласачите: „Ми се допаѓа вашата работа како наш нов преставник, но не можеме да гласаме за вас додека овој целосен идиот е на власт“. Оваа недела разговарав со неколку пратеници кои освоија мандати. Сите тие рекоа дека ситуацијата е страшна. Почнуваат да велат: прашањето не е дали ќе се случи оставка.  , туку кога ќе се случи – и не е важно кој ќе стане премиер. –  , освен Џонсон.“, изјави за публикацијата друг високорангиран ториевец.
Ставот кон Џонсон драматично се промени откако тој беше принуден да се извини на Долниот дом за паричната казна што требаше да ја плати за славење роденден среде пандемија. Ситуацијата беше влошена од фактот што премиерот ги поддржа соработниците кои се обидоа да ја блокираат истрагата со цел да докаже дека тој претходно намерно го довел во заблуда парламентот кога тврдел дека не присуствувал на забранетите забави, потсетува „Гардијан“.
Многу пратеници од ториевците ги чекаат резултатите од мајските регионални избори пред да одлучат дали да испратат формално писмо за недоверба на Џонсон до претседателот на комитетот , Греам Брејди. Доколку добие најмалку 54 такви писма, ќе треба да го стави прашањето на гласање, а доколку актуелниот премиер не добие доволно поддршка, ќе мора да поднесе оставка, објаснува изданието.

 

Related posts

Leave a Comment