Свет

„Гаспром“ го затега гасниот вентил за Германија и Италија

Berlin nationalises Gazprom Germania to block liquidation – EURACTIV.com

Потрошувачите на сибирскиот природен гас и американскиот ЛНГ во Германија и подалеку во ЕУ ова лето стануваат заложници на последниот бран поскапувања на овие енергенси, над кои, поради последиците од режимот на западните санкции, немаат контрола. Имено, рускиот „Гаспром“ и менаџментот на тексашката компанија „Фрипорт ЛНГ“ во вторникот издадоа одвоени соопштенија во кои најавија значително намалена понуда на европскиот енергетски пазар во следните 90 дена, односно најверојатно до Нова година.

Од другата страна на Урал, „Газпром“ завчера објави дека снабдувањето на Европа од гасоводот „Северен тек 1“ годинава ќе биде намалено за 40 проценти. Од другата страна на Атлантикот, менаџментот на Freeport LNG истиот ден објави дека делумната поправка на централата по „малата експлозија“ на 8 јуни на инсталациите на островот Кинтана ќе трае 90 дена наместо очекуваните три недели до есен. Двете вести предизвикаа спротивставени реакции на европскиот и американскиот пазар на природен гас. Најавата дека „Гаспром“ (без да го прецизира распоредот) значително ќе го намали дотокот на природен гас преку „Северен тек 1“ во вторникот ја покачи цената на тој енергенс во ЕУ за цели 19 отсто. Најавата на „Freeport LNG“ истовремено ја намали цената на природниот гас во САД за 20 отсто, бидејќи ремонтот на берзите во Тексас укажува на намален извоз, односно повеќе енергија на домашниот пазар. Инаку, „Freeport LNG“ е четврти по големина енергетски комплекс во САД за компресија на течен гас и сочинува 16 отсто од вкупниот извозен капацитет на ЛНГ на САД. Вашингтон и Брисел минатата пролет постигнаа договор за значително зголемување на американскиот извоз на ЛНГ во ЕУ. Колку катастрофата во Квинтана ќе влијае на снабдувањето со енергија на Унијата во текот на летото и плановите на Брисел членките на ЕУ до 1 октомври да наполнат 80 отсто од своите складишта за гас и по која цена, останува да се види.

Во исто време, најавата на Гаспром дека забавувањето на (претходно договорените) испораки на природен гас за Германија се уште е предизвикано од неактивноста на Сименс, има деликатен тајминг, како и причините зошто германскиот мегафирм не е подготвен да ги исполни своите договорни обврски кон Северен тек 1“, односно руската енергетска компанија. Имено, „Сименс“ за потребите на „Северен тек 1“ постави вкупно осум турбини од типот SGT-A65 и SGT-A35 во компресорската станица „Портоваја“ на Балтикот (Русија), од кои едната по 10 години операција, неодамна беше испратена на претходно закажаниот ремонт во Канада. И Берлин и Отава, во меѓувреме, воведоа низа санкции против рускиот индустриски и енергетски сектор. „Сименс“ во овој момент не може да ја врати споменатата турбина која е во поправка на корисникот, односно сопственикот, соопштија од германската компанија. наведувајќи дека се водат интензивни преговори со владите во Берлин и Отава за решавање на проблемот. Со цел да се усложни работата со снабдувањето на германските и европските потрошувачи летово, руската државна агенција за следење на техничката усогласеност „Ростехнадзор“ нареди да се исклучат неколку турбини во станицата „Портоваја“ поради „технички дефекти и истекување на рокот за поправка. “. Сето ова се случува на неполн месец пред 11 јули, кога „Северен тек 1“ на две недели ќе го прекине снабдувањето со Германија поради редовната летна двонеделна програма за одржување. Руската државна агенција за надзор на техничката усогласеност, Ростехнадзор, нареди неколку турбини на станицата Портоваја да бидат исклучени поради „технички дефекти и истекот на рокот за ремонт“. Сето ова се случува на неполн месец пред 11 јули, кога „Северен тек 1“ на две недели ќе го прекине снабдувањето со Германија поради редовната летна двонеделна програма за одржување. Руската државна агенција за надзор на техничката усогласеност, Ростехнадзор, нареди неколку турбини на станицата Портоваја да бидат исклучени поради „технички дефекти и истекот на рокот за ремонт“. Сето ова се случува на неполн месец пред 11 јули, кога „Северен тек 1“ на две недели ќе го прекине снабдувањето со Германија поради редовната летна двонеделна програма за одржување.

Во меѓувреме, зголемената нервоза на европските енергетски берзи дополнително ја наруши веста дека „Гаспром“ вчера го известил италијанскиот партнер „Ени“ за намалување на дневните испораки за околу 15 отсто, без да наведе причина, јавуваат агенциите. „Ени“ неодамна отвори сметки за плаќање на рускиот гас во рубли, согласно мартовскиот декрет на шефот на Кремљ Владимир Путин.и покрај жестокото противење од Брисел.

Related posts

Leave a Comment