Свет

Гваидо гледа шанса во вирусот корона за дограбување на власта во Венецуела

Миленикот на западот рече дека Венецуела треба да формира итна влада составена од опозицијата и некои членови на владејачката Социјалистичка партија

Процесот мора да се одвива за да се обезбеди странска помош во борбата против коронавирусот, изјави лидерот на опозицијата Хуан Гваидо.

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро не ужива поддршка од Западот по контроверзниот реизбор во 2018 година.Затоа, малку странски донатори се подготвени да дадат помош за обнова на здравствениот систем во оваа земја што пропадна по децениската економска криза. Гваидо рече дека коалициската влада ќе успее да обезбеди 1,2 милијарди американски долари странска помош за борба против короните на вирусот. Тој во видео интервју рече дека е клучно да се обезбеди вода во болниците, како и да се зголеми бројот на кревети и респиратори, пренесува Ројтерс. Опозицискиот лидер, признат од повеќе од 50 земји како вистински претседател на земјата, истакна дека во итни случаи Владата нема да го вклучува Мадуро или неговите блиски сојузници, обвинети од Министерството за правда на САД за нарко-тероризам. Во Венецуела досега се пријавени 129 случаи на заразени вируси на корона, со тројца мртви. Земјата е во карантин пропишан од Мадуро за да спречи ширење на вирусот.

Изјавата на Гваидо доаѓа откако легитимниот претседател Мадуро упати барање до Кина и Русија за помош во справувањето со вирусот корона.

Related posts

Leave a Comment