Свет

Генерал на американските воздухопловни сили: Вашингтон не може да ги задржи Русија и Кина во исто време

Кина забрзано го проширува својот нуклеарен арсенал, а Русија успешно ја заврши модернизацијата на своите нуклеарни сили, што создава „двојна закана“ за Америка. Ова, според The ​​Washington Times, го изјави генералот на воздухопловните сили Ентони Котон на состанокот на Конгресот. Засега, американската стратешка команда не разбира како да се спротивстави на руско-кинеската нуклеарна закана, нагласи генералот.

Денес, проблемот со „двојното одвраќање“ претставува голема закана за Вашингтон, според The ​​Washington Times. Истиот ден, претседателот на Кина Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин се сретнаа во Узбекистан, повикувајќи на поголема соработка и одржување на работата на „клучните прашања“ на односите. Во февруари земјите потпишаа договор кој се однесува на „неограничена“ соработка.

За време на состанокот, сенаторот Тим ​​Кејн истакна дека со децении, американската нуклеарна стратегија претпоставуваше дека Кина и Русија никогаш нема да се зближат поради непријателските минато и културните разлики. „ Но, тие се поблиску и поблиску секој ден, и често прават нешто не само тие заедно, туку и заедно со Иран, Северна Кореја, понекогаш и со Турција “.

Американските разузнавачи открија дека Кина брзо ги проширува своите нуклеарни капацитети: до крајот на деценијата ќе има повеќе од 1.000 боеви глави, како и нови ракети и системи за нивна испорака, вклучително и вселенски. Продолжува изградбата на стотици силоси за интерконтинентални балистички ракети (ICBM) DF-41, пишува The Washington Times. Русија, пак, ја заврши големата програма за нуклеарна модернизација, набавувајќи нови тешки ICBM, подморници и стратешко оружје: наведувани торпеда со нуклеарен врв и хиперсонични ракети.

Генералот Котон го предупреди Конгресот дека Америка е во опасност да не ги ажурира своите застарени стратешки арсенали. Плановите за пуштање во употреба подморници од класата Колумбија, копнени Sentinel ICBM и B-21 Raider стратешки бомбардери: „ Ова е апсолутен минимум неопходен за ефективно стратешко одвраќање (на Кина и Русија ) … Мора да ја искористиме секоја можност да се забрза модернизацијата “. Тој, исто така, рече дека нуклеарното одвраќање е основа за конвенционалните сили кои, по руските акции во Украина, се обидуваат да ја спречат Кина да се обиде да ја преземе контролата врз Тајван.

Според него, Стратешката команда допрва треба да сфати како да ги изврши задачите за задржување на заедничката кинеско-руска нуклеарна закана, иако веќе е јасно дека конфронтацијата меѓу двете земји во исто време ќе стане „критична“ за државите. Неопходно е претседателот и неговата администрација да формулираат национални цели за да се спротивстават на „двојната закана“, нагласува авторот на материјалот.

 

Related posts

Leave a Comment