Занимливости

Германија : Зоран спречи киднапирање на девојче и стана херој

Вестите за киднапирање на деца станаа почести во Германија, а токму еден Србин кој живее во таа земја, Зоран З, успеа да спречи такво злосторство и стана херој за кој пишуваат многу германски медиуми.

Имено, вечерта на 18 јуни маж киднапирал девојче од оградено игралиште во Берлин. Ова го забележала една мајка, која според медиумите се подготвувала да си оди дома со својата ќерка.

На излезот од игралиштето, забележала девојче кое во моментот на невнимание на мајка си кусо разговарала со маж, кој ја зел и ја носел на рамениците. За тоа запазување жената го известила Зоран, кој е сопственик на еден киоск.

Зоран веднаш истрчал по човекот, го запрел и го натерал да го врати детето.

„Само што дојдов со велосипед, кога една жена ми пријде и ми рече дека маж носи дете кое не му припаѓало. Веднаш се стрчав по него, неколку стотици метри. Кога го прашав дали е тоа негово дете, тој започна да се поти, и призна дека не е “, изјави херојот Зоран за овој настан во изјава за германскиот весник „ ​​Билд “.

Тој рече дека човекот сакал да му го предаде детето нему, но тој не се согласил со тоа, и го замолил да го врати детето таму од каде што го зел. За време на враќањето на игралиштето, Зоран го прашал непознатиот човек зошто го сторил тоа.

„Сакам деца. Не разбирам како германските родители ги оставаат своите деца сами дома со дадилки. „Децата се најважни, тие се нашата иднина“, рекол човекот.

Зоран вели дека е горд што придонел за спасување на детето.

„Фала му на Бога што бев на вистинското место во вистинското време“, истакна тој.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!