Свет

Германија: Се повеќе крадат гориво од камиони

Night Time Semi Truck Accidents

Германската полиција во последните денови се соочи со се почести кражби на дизел гориво од камиони, поради што ги засили контролите на паркинзите.

Поради драстичното поскапување на горивата, крадците открија нови извори на приходи, што досега беше ретко, камионџиите се повеќе се жртви на крадците на дизел од нивните цистерни.Доаѓаат ноќе и упаѓаат во цистерни за камиони, од каде од едно возило испумпуваат и до 600 литри дизел“, изјави полицаецот Марио Пекрул.

Откако цената на горивото скокна на повеќе од 2,40 евра за литар, кражбите зачестија, вели портпаролот на полицијата во Лудвигслуст, Клаус Вихман.

„Не сме имале толку многу кражби на гориво од камиони на паркинзи покрај автопатот со години“, рече тој.

Повеќе од двојно се зголеми бројот на кражби на гориво од камиони во областа Лудвиглуст-Пархим во првиот квартал од оваа година.

Вичман вели дека се краде дизел од камиони и градежни машини.

Поради зголемениот број случаи, полициските патроли почесто ги посетуваат паркинзите, особено ноќе.

Полицијата ги советувала камионџиите да не точат гориво пред паузата на паркингот, туку наутро пред да заминат на следното патување.

Тоа, велат, важи и за возилата паркирани на паркингот на претпријатието.

Според полицијата, украдениот дизел се препродава.

Според автомобилскиот клуб ADAC, март бил најскапиот месец на сите времиња во однос на цените на горивото.

За една година дизелот скокна од 1,30 на 2,30 евра за литар.

Related posts

Leave a Comment