Свет

„ГЕРМАНИЈА ЈА ИЗДАДЕ УКРАИНА! Разочаран градоначалникот на Киев, Кличко упати остри зборови до германската влада! (ВИДЕО)

Во интервју за Билд, градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ја обвини германската влада за „предавство од пријател“ поради нејзиното одбивање да испорача оружје на Украина. САД и Обединетото Кралство повлекуваат дел од персоналот од Киев.

Милијардите што Русија ги инвестираше во лобисти, поранешни политичари и германски концерни му се исплатеа на Владимир Путин (69), пишува Билд, цитирајќи го поранешниот боксерски шампион, а сега градоначалник на Киев, Виталиј Кличко (50). Најтиражниот германски весник наведува дека Украина не е само разочарана од одбивањето да испорача оружје, туку и од фактот дека „германската влада продолжува да го поддржува проектот Северен тек 2 и во исто време се обидува да ги одврати земјите како Естонија од снабдување со оружје за Украина“. Во интервју за Билд, Кличко, кој е многу познат во Германија, каде направи голема спортска кариера, не го крие разочарувањето од попустливоста на германската влада кон Русија, пренесува Дојче веле.

„Тоа е одбивање да се пружи прва помош и да се предадат пријателите во драматична ситуација, во која нашите граници се загрозени од присуството на руски војници“, рече Кличко, додавајќи: „Многумина се прашуваат на чија страна всушност е германската влада? На страната на слободата, а со тоа и на Украина или на страната на агресорот?“

Кличко продолжи дека Германија треба да се грижи „законски да им забрани“ на лобистите како поранешниот социјалдемократски канцелар Герхард Шредер (77) да работат за рускиот режим. Важните функции во Германија страдаат од „тотален недостаток на чувство за реалност“, рече Кличко.

„Боли да се разбере Путин“

„Посебно ме боли кога гледам како оние кои покажуваат разбирање за Путин во Германија ја презедоа контролата врз многу важни политички прашања“, рече Кличко.

„Билд“ објаснува дека командантот на германската морнарица и вицеадмирал Каи-Ахим Шенбах морал да поднесе оставка во говорот на демонстрациите во Индија „поради неговите молби во корист на Путин“. е она што Путин навистина го сака „почит и еднаков третман“.

„Не е тешко да му се даде на Путин почитта што ја очекува и која веројатно ја заслужува“, се слушаше на снимката од говорот што стигна на Интернет. Шонбах потоа се извини и рече дека тоа е голема грешка, но не можеше да избегне оставка.

Кличко, кој е градоначалник на Киев од 2014 година, во интервју за Билд рече дека Украина само „сака да биде независна и демократска земја и затоа нејзиниот народ демонстрираше на Мајдан во 2014 година.“ Тој додаде дека Германија треба да разбере дека ситуацијата е многу сериозна бидејќи Путин има стационирано повеќе од 100.000 руски војници на границата со Украина.

САД повлекуваат дел од персоналот и нивните семејства од Киев

Во исто време, САД одлучија да ги повлечат семејствата на американските дипломати од Киев поради растечките тензии. Стејт департментот издаде наредба според која тие мора да ја напуштат Украина. Оваа земја би можеле да ја напуштат и соработниците на американската амбасада кои не се на клучни позиции.

Според одлуката на Стејт департментот, другите граѓани на САД кои живеат во Украина треба „да размислат за напуштање на земјата сега“. Моментално можат да користат комерцијални летови за оваа намена. „Ние веруваме дека руската инвазија на Украина може да се случи во секој момент“, изјави за новинарите висок американски функционер.

Во исто време, американските граѓани се „итно советувани“ да не патуваат во Русија. Може да има „малтретирање“ од страна на полицијата, вклучително и „произволна примена на законот“. Тој е особено обесхрабрен да патува во руско-украинската погранична област. Ситуацијата таму е „непредвидлива“ со оглед на зголемувањето на бројот на руски војници и воени вежби во областа.

Обединетото Кралство, како одговор на зголемената закана од Русија, одлучи да повлече голем број вработени во британската амбасада, како и членови на нивните семејства од Киев, соопшти Министерството за надворешни работи во Лондон.

ЕУ не гледа причина да ги повлече дипломатите од Киев

Од друга страна, Европската унија во моментов не гледа причина да бара повлекување на персоналот од амбасадите на ЕУ. Не треба да драматизираме“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

Министерството за надворешни работи во Берлин во саботата веќе соопшти дека нема да го намали бројот на вработени во Амбасадата на Сојузна Република Германија во Киев.

„Внимателно ја следиме безбедносната ситуација кога станува збор за нашиот персонал во дипломатско-конзуларните претставништва во Украина, а исто така сме во близок контакт со нашите европски и меѓународни партнери.

САД и повеќето западни земји стравуваат дека Кремљ планира инвазија на соседна земја – што Москва жестоко го негира. Политичките набљудувачи веруваат дека Русија најверојатно само сака да поттикне страв за да ги убеди земјите од НАТО да направат отстапки во однос на безбедносните гаранции. Декларираната цел на Кремљ е западната воена алијанса да се воздржи од откажување од натамошното проширување на исток и да ги повлече своите вооружени сили од земјите-членки од Источна Европа. НАТО, САД и ЕУ го отфрлаат ова како неприфатливо.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!