Свет

Германската влада извести дека неонацистите од Германија испратиле помош до милитантите во Азов

Authorities fear Germany has more than 12,000 neo-Nazis ready to use  violence

Германската влада има информации дека неонацистичката партија „Трет пат“ во март испратила материјална помош за „националистичките борци“ во Украина, а претходно веќе одржувала контакти со националистичките украински организации. Ова се наведува во одговорот на прашањето на фракцијата Левица во Бундестагот.

„Федералната влада има информации дека Der III. Вег“ во март 2022 година испорачала материјална помош на „националистичките борци“ во Украина, која, според партиските информации, била предадена на фронтот во Киев“, се вели во документот, цитиран од РИА Новости .

Со оваа донација партијата „сака да ја покаже својата солидарност со борбата во Украина“, особено со „националистичките борци“, се забележува во одговорот.

Според германското контраразузнавање, неонацистичката партија Der III. Вег одржува долгорочни контакти со Националниот корпус и неговото воено крило Азов, против кои се водат воени операции во Украина.

Се прецизира дека на 10 април германската партија објавила пренос на втората серија материјална помош за милитантите во Азов.

На почетокот на април, заменик-министерот за информации на Народната Република Доњецк, Даниил Безсонов, рече дека украинскиот нацизам може да се спореди со „Исламска држава“ ИСИС во центарот на Европа .

 

Related posts

Leave a Comment