Свет

Германската влада одбива да го акредитира пратеникот на Гваидо како амбасадор

С

Иако Берлин застана на страната на САД и го призна самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гваидо, сепак го држи во неизвесност Ото Гебауер, што Гваидо го избра да ја претставува Венецуела во Германија и не му даде дипломатски статус, пренесува „Спутник“.

Шпанија, наводно, ги повикала земјите членки на ЕУ да не им даваат на претставниците на Гваидо дипломатски статус или соодветни привилегии.

Иако Ото Гебауер, испратен во Германија од страна на Гваидо како негов емисар, беше примен во Берлин, германската влада не планира да го акредитира, како што пренесува „Ној оснабрикер цајтунг“ цитирајќи го одговорот на германското МНР на барањето од левичарската партија Дие Линке.

Според Министерството, германската влада првин го примила Гебауер како личен претставник на привремениот претседател Гваидо на 13 март 2019 година за да оствари разговори со него, но нагласи дека не се планираат понатамошни чекори.

Кога во Венецуела избувна политичката криза кон крајот на јануари, кога лидерот на парламентарната опозиција Гваидо, поддржан од САД, се прогласи за привремен претседател на Венецуела и го оспори реизборот на претседателот Николас Мадуро во мај минатата година, Германија го призна како преоден шеф на државата. 50-ина држави, охрабрени од САД, го сторија истото. Меѓутоа, уставно избраниот шеф на државата, Николас Мадуро, поддржан од Русија, Кина, Куба, Боливија, Турција и голем број други земји, продолжува да ја држи власта и одбива да се повлече обвинувајќи го Вашингтон дека се обидува да организира државен удар за да го инсталира Гваидо како марионетски лидер.

Ова доведе до парадоксална ситуација во Германија со двајца венецуелски емисари во Берлин, кој но не може да одржува официјални разговори со двајцата.

Дие Линке ја пофали одлуката за Гебауер. Пратеникот од германскиот Парламентарен комитет за надворешни работи, Хајке Хансел, истакна дека испраќањето нови претставници за Венецуела се заснова на признавање на самоназначениот претседател Хуан Гваидо, кој го крши меѓународното право, според заклучокот на истрагата на Бундестагот.

„Ова ја докажува апсурдноста на германската политика на Венецуела. Признавањето на Гваидо беше извршено надвор од границите на меѓународното право и ова го враќа назад“, рече таа.

Покрај овој дипломатски судир, Ото Гебауер има и дискутабилен профил за дипломат бидејќи беше вмешан во обидот за државен удар во 2002 година против претседателот Хуго Чавез, кој почина пред неколку години. Тој беше член на единицата командоси што го држеше Чавез во заложништво и беше осуден на шест години затвор за тоа.

Легитимитетот на привремениот претседател Гваидо сега се соочува со предизвик бидејќи според законот на Венецуела, неговиот максимален мандат е ограничен на 30-дневен период. Тој истече во февруари, но нови избори сè уште не се распишани.

Related posts

Leave a Comment