Свет

Германска пратеничка бара протерување на американските војници

Политиките на Америка создаваат впечаток дека не и требаат сојузници, туку само вазали, предупреди германската пратеничка Севим Дагделен.

Берлин мора да го прекине својот „однос на екстремна потчинетост“ кон Америка и нејзината надворешна политика „обележана со прекршување на меѓународното право“, рече во петокот Севим Дагделен, заменик-шефот на фракцијата на партијата Левица во Бундестагот . Германија мора да бара американските сили да се повлечат, заедно со нивното нуклеарно оружје, додаде таа.

„После 78 години, сега е време американските војници да си одат дома“, објави Дагделен на парламентарниот настан по повод 75-годишнината од Маршаловиот план. Американските воени бази делуваат „како вонземски зони каде што [германскиот] устав не се применува“, рече пратеничката, која исто така е член на парламентарната Комисија за надворешни работи.

Вашингтон ги користи своите бази во Германија за да води војни во странство и да изврши „смртоносни напади со беспилотни летала“, рече Дагделен, додавајќи дека некои од овие акции се „кршење на меѓународното право“.

Таа ги критикуваше и редовните состаноци на НАТО во американската воздухопловна база Рамштајн во Германија, каде се разговара за воена помош за Киев. Вашингтон е домаќин на овие конференции „како Окупацискиот статут да е сè уште во сила“, рече пратеникот, додавајќи дека Берлин исто така им дозволи на САД да ја стават Германија „на линијата на огнот“ со испораките на тенкови Леопард од германско производство во Украина.

Германските пратеници донесоа одлука за повлекување на американското нуклеарно оружје во 2010 година, но ова оружје се уште е на место, рече Дагделен. „Ние стоиме на нашата позиција: американското нуклеарно оружје мора да се повлече“, додаде таа.

„Американската администрација остава впечаток дека не сака сојузници, туку само лојални вазали“, рече пратеничката, укажувајќи на негрижата на Америка кон интересите и барањата на своите партнери. Според Дагделен, „се помалку земји ширум светот се подготвени да го прифатат ова“. Вистинското пријателство треба да се заснова на взаемно почитување на човековите права и меѓународното право, додаде пратеникот.

Германија е домаќин на убедливо најголем број американски воен персонал од сите европски нации. Над 35.000 американски војници беа стационирани на нејзино тло до 2022 година. Италија, која е домаќин на вториот по број американски војници, заостанува многу зад себе, бидејќи околу 12.000 американски воен персонал беа стационирани таму во исто време.

Related posts

Leave a Comment