Свет

Германска пратеничка побара протерување на украинскиот амбасадор обвинувајќи го дека е нацист

German Left Party MP receives death threats from far-right Turks

Заменик-претседателката на левата партија во Бундестагот, Севим Дагделен, го обвини украинскиот амбасадор во Берлин Андреј Мелник дека е нацистички симпатизер и побара негово итно протерување. Овој потег беше направен откако Мелник го навреди канцеларот Олаф Шолц, нарекувајќи го „навреден црн дроб“ поради неговата неподготвеност да допатува во државна посета на Украина.

„Ако не го избркате нацистичкиот симпатизер Мелник сега, сте изгубиле секаква самопочит“ , напиша пратеничката на Твитер во вторникот.

Германски пратеник побара протерување на украинскиот амбасадор

 

„Секој како Мелник кој го опишува нацистичкиот соработник Бандера како „наш херој“ и оди на аџилак на неговиот гроб или го брани десничарскиот баталјон Азов како „храбар“ всушност сè уште е добронамерно опишан како „нацистички симпатизер““ , додаде таа.

 

Претходно истиот ден, во интервју за новинската агенција ДПА, амбасадорот изрази фрустрација поради недостатокот на поддршка на Германија за Украина во нејзината борба против Русија. Дипломатот го опиша Шолц како „навреден црн дроб“ и не „државник“ како одговор на одбивањето на канцеларот да ја посети источноевропската нација. Мелник, исто така, го критикуваше Берлин за неисполнување на ветувањето за снабдување на Киев со муниција за самоодните противвоздушни топови Гепард.

Други германски политичари, исто така, го критикуваа Мелник за неговите коментари. Потпретседателот на Бундестагот, Волфганг Кубицки, му возврати на дипломатот дека „Олаф Шолц не е дроб, туку канцелар на Сојузна Република Германија“. Друг член на парламентот, Јохан Вадефул, го повика украинскиот дипломат соодветно да се однесува со германските државници, додавајќи: „Изјавите на Мелник не и помагаат на Украина“.

Кавгата меѓу Украина и Германија се случи во средината на април кога Киев одби да го пречека германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, кој имаше намера да ја посети оваа земја разурната од војна заедно со лидерите на Полска и балтичките земји. Украинската страна сепак јасно стави до знаење дека Штајнмаер не е добредојден во земјата поради неговиот претходен позитивен став за Русија и гасоводот Северен тек 2. Шолц го опиша потегот на Киев како „извонреден пример“ што може да застане на патот на неговата сопствена посета на Украина.

Related posts

Leave a Comment