Свет

Германскиот вицеканцелар предупредува: испораката на тенкови за Украина може да го претвори Западот во руска „мета“

Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек се откажа од сопствената одлука брзо да испрати тенкови во Украина, поради поделбите меѓу германските владејачки партии околу тоа колку да се вклучат во конфликтот, како и мизерната загриженост дека таа ќе стане следната цел на Русија. За тоа вчера пишуваше весникот ПОЛИТИКО .

Хабек, член на Зелените, пред само три дена рече дека „сè што сега и помага на украинската армија мора брзо да се испорача“, како одговор на повиците на Киев до Германија да испрати тенкови и артилерија. Но, уште во четвртокот, на 14 април, говорејќи на митингот за локалните избори во северниот германски град Кил, тој ги прифати насоките на неговиот социјалдемократски шеф, канцеларот Олаф Шолц.

Хабек ја спомена загриженоста на сојузниците во НАТО дека испораките на модерни тенкови од западните производители би можеле да ја поттикнат Русија да ја прошири својата војна во западните земји, според ПОЛИТИКО .

Тој додаде дека Северноатлантската алијанса и ЕУ треба прво да разговараат за ова прашање.

Американски Блумберг на 14 април напиша дека западните земји ќе треба да изберат помеѓу испорака на оружје во Украина и одржување на сопствениот одбранбен потенцијал. Според агенцијата, Германија одбила да ги пренесе тенковите во Украина со објаснување дека едноставно нема резервни.

Во исто време, Григориј Карасин, претседател на Советот на Руската Федерација (Горниот дом на рускиот парламент) за меѓународни прашања и поранешен заменик-министер за надворешни работи на Руската Федерација, рече дека испораката на тешко оружје за Украина од земјите на ЕУ ќе ја влоши ситуацијата на теренот.

Во последните денови руските политички и воени претставници нагласија дека конвоите што носат тешко оружје за Украина ќе бидат легитимни цели на напади од руската војска. Се појавуваат првите официјални вести за нивно уништување, како и уништување на кампови и центри за обука на борци од странски земји.

Related posts

Leave a Comment