Европа

Германскиот министер за економија исвиркан и набркан (ВИДЕО)

Жителите на германскиот Бајројт го исвиркаа вицеканцеларот, германскиот министер за економија Роберт Хабек.

Губи се, воен хушкачу – му порачаа на Хабек незадоволните граѓани.

Демонстрантите го обвинија Хабек дека води погрешна надворешна и економска политика и побараа од него да го напушти нивниот град.

Германија, рече претходно Хабек, мора да ја намали потрошувачката на гас и постојано да работи на тоа.

– Земјата мора да се обедини и да каже – точно е, Путин има гас, но ние имаме моќ – изјави Хабек за телевизијата АРД во понеделникот вечерта.Исто така, Хабек рече дека потрошувачката на гас во Германија мора да падне за 15 до 20 проценти.

Related posts

Leave a Comment