Свет

Германскиот министер за одбрана предупредува на „најлошото“ сценарио за изборите во САД

Европските членки на НАТО може да се соочат со тешкотии во поддршката на Киев во неговиот конфликт со Русија по изборите во САД во 2024 година, предупреди германскиот министер за одбрана Борис Писториус. Помошта на Вашингтон за Украина најверојатно ќе се намали без оглед на резултатите, изјави тој за Велт ам Зонтаг во интервју објавено во саботата.

САД ќе мора да посветат повеќе внимание на индо-пацифичкиот регион по 2024 година, дури и ако „проевропски“ претседател победи на изборите, рече Писториус, додека најлошото сценарио може да значи пропаст за поддршката на Западот за Киев, предупреди тој. .

„Доколку најлошото [сценарио] заживее и американскиот претседател, кој се оддалечи од Европа и НАТО, се пресели во Белата куќа, ќе имаме предизвици кои во моментов се незамисливи“, рече Писториус . Европа тогаш ќе мора да „компензира“ за намалената американска посветеност на одбраната на воениот блок „на врвот на она што веќе го правиме денес“, додаде тој.

Писториус, исто така, рече дека дотогаш нема да бидат решени прашањата за одбраната на самата Германија. Проблемите со снабдувањето и финансирањето со кои се соочува германската армија со години веројатно нема да бидат решени пред 2030 година, истакна министерот. Тој, исто така, рече дека залихите на армијата се ограничени и одби да вети повеќе тенкови од германско производство на Украина.

Министерот не кажа кој претседателски кандидат го има на ум во однос на најлошото сценарио. Неколку истакнати потенцијални републикански кандидати, вклучително и поранешниот претседател Доналд Трамп, фрлија сомнеж во идејата за продолжување на американската поддршка за Украина, што предизвика загриженост во Киев.

Во март, Трамп рече дека ако биде реизбран, Киев треба да очекува дека „ќе има малку повеќе пари од нас“. Друг потенцијален кандидат, гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, го опиша конфликтот како „територијален спор“ во кој САД немаат интерес да бидат поактивно вклучени.

Американскиот претседател Џо Бајден, чија администрација обезбеди 112 милијарди долари финансирање поврзано со Украина од Конгресот минатата година, беше критикуван од некои републиканци за, како што го нарекуваат неговиот „ блан чек“ за Киев.

Кон крајот на март, украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави за АП дека е загрижен за потенцијално намалената американска поддршка, велејќи: „ако престанат да ни помагаат, нема да победиме“.

Related posts

Leave a Comment