Свет

Германски Билд: Зеленски одбил да го прими германскиот претседател Штајнмаер поради неговите „врски со Русија“

Селенскиј му одобри забрана на федералниот претседател Штајнмаер за Украина!

Украинскиот лидер Володимир Зеленски одбил да го прими германскиот претседател во Киев „поради неговите блиски врски со Русија“.

 

Ова го  пренесува Билд  повикувајќи се на кругови во украинската влада.

Вечерта на 9 април беше објавено дека британскиот премиер  пристигнал во Киев за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски  „во знак на солидарност“.

Помошникот на американскиот лидер за национална безбедност Џејк Саливан изјави дека американскиот претседател Џо Бајден  во оваа фаза не планира да го посети Киев , но останува можноста за таква посета во иднина. 

Related posts

Leave a Comment