Свет

Германски политичар ја моли Кина за помош : „Претседателе Си, сам ќе ја истоварам опремата, само да пристигне“

NEMAČKI POLITIČAR UOPŠTE NE RAČUNA NA EU: Obratio se predsedniku Kine za pomoć protiv korone, evo kakav odgovor je dobio

Администраторот на германската област Хајнсберг и член на владејачката ЦДУ, Стефан Пуш, побара од Кина помош во борбата против короната на вирусот .

Пуш, во отворено писмо до кинескиот претседател Си Џинпинг, ја замолил Кина за помош со заштитна опрема бидејќи залихитр со заштитни маски и престилки се при крај.

Во писмото испратено до кинеската амбасада во Берлин, тој потсети дека кинеските власти постојано ја потенцирале важноста да се има доволно заштитна опрема во борбата против вирусот корона.

– Ако кризниот штаб и болниците не се во можност да добијат доволно заштитна опрема овде, што е многу тешко, тоа би имало далекусежни сериозни последици за здравствениот систем на округот Хајнсберг и за сите негови граѓани. Како администратор, барам помош од Кина – се вели во писмото.

Тој истакна дека лекарите во Кина имаат најмногу искуство во справувањето со епидемијата и дека споделувањето на професионалното искуство би било од корист.

Со повеќе од 1.000 заразени и 21 смртни случаи, оваа област на територијата на Северна Рајна-Вестфалија се соочува со голем проблем.

Пуш истакна дека може да замисли и партнерство помеѓу германскиот округ и кинеската провинција Вухан, која беше жариште на инфекција во таа земја.

Откако го објави отвореното писмо, тој беше контактиран од генералниот конзул на Кина во Дизелдорф кој му понуди помош.

„Разговаравме пријателски и тој ми ја понуди неговата помош“, рече Пуш во видео-пораката што ја објави.

Тој посочи дека генералниот конзул му рекол да му пренесе кои се потребите во опрема и дека тој тоа ќе го проследи и дека Кинезите ќе сторат сé што можат за да помогнат.

Пуш додаде дека тој лично ќе ја растовари опремата доколку пристигне.

Related posts

Leave a Comment