Свет

Гејтс против барањето на Трамп : На Мајкрософт му се подготвува чаша со отров

Coronavirus: Bill Gates condemns Donald Trump for stopping US ...

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“, се побуни против барањето на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп американската компанија да ја купи кинеската платформа „Тик-ток“, нарекувајќи ја можноста за купување „чаша отров за Мајкрософт“.

Гејтс кој во моментов е консултант во „Мајкрософт“, со оглед на тоа што ја напушти позицијата извршен директор во 2014 година, тој го изјави тоа во интервју за „Wired“.

Тој предупреди дека „не е лесно да се биде голем во бизнисот со социјални медиуми “ и додаде дека „добро е кога има конкуренција во тој бизнис“.

„Ако Трамп ни го убие нашиот главен конкурент , тоа ќе биде доста бизарно“, рече Гејтс.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најпрво објави дека ќе го забрани „ Тик-Ток“ во Америка, а потоа го „ублажи“ ставот со образложение дека нема ништо против „ Мајкрософт“ да го купи „Тик-Ток“ , но дека тоа мора да се заврши за 45 дена.

Тој објасни дека проценката на американските службеници за безбедност дека апликацијата во сопственост на кинеската компанија „ByteDance“ може да се користи за собирање лични податоци на Американците во име на кинеската држава, иако Кинезите го негираа тоа и најавија дека имаат намера да останат на американскиот пазар. .

Гејтс ја нарече наредбата на Трамп да го продаде „Tick-Tock“ на една американска компанија „чудна“, особено затоа што е потребно дел од парите да бидат предадени на сојузните власти. Тој додаде дека „Мајкрософт“ ќе мора да се справи со тоа.

Официјални претставници на „Мајкрософт“ потврдија дека планираат да го купат „Тик-ток“ во Австралија, Канада, САД и Нов Зеланд и дека крајниот рок е на 15 септември.

 

Related posts

Leave a Comment