Свет

ГЛАСОВИТЕ НА ЕЛЕКТОРИТЕ ЌЕ ГИ ОСПОРАТ БАРЕМ 140 КОНГРЕСМЕНИ И 12 СЕНАТОРИ! Барајќи итна истрага за изборна измама, претседателот Трамп објави видео во кое протестот на 6 јануари се нарекува потенцијално „најголемиот настан во историјата на Вашингтон“

електори123

Дванаесет републиканци од Сенатот во саботата објавија дека ќе гласаат за приговори на резултатите од Изборниот колеџ во среда, кога Конгресот ќе свика заедничка седница за пребројување и потврдување на гласовите. На нив ќе им се придружат околу 140 членови на Претставничкиот дом.

Републиканскиот сенатор на ГОП, Џош Хоули е првиот сенатор кој уште во средата објави дека ќе им се придружи на конзервативците од Претставничкиот дом во оспорувањето на изборните резултати за да предизвика дебата и да гласа за резултатите од изборниот колеџ.

Потоа, тука се сенаторите Тед Круз (Тексас), Рон Џонсон (Висконсин), Џејмс Ланкфорд (Окла.), Стив Дејнс (Монт.), Џон Кенеди (Ла.), Марша Блекбурн (Тен.) И Мајк Браун (Инд.) и избраната сензибилизирана Синтија Лумис (Вајоминг.), Роџер Маршал (Кан.), Бил Хагерти (Тенеси.) и Томи Тубервил (Алабама) во денешното заедничко соопштение рекоа дека ќе гласаат против прифаќање на гласовите на електоратот се додека не се спроведе 10-дневна истрага за изборна измама.

„Конгресот треба веднаш да назначи Изборна комисија со целосни овластувања за истражување и утврдување на фактите што ќе спроведат итна десетдневна ревизија на изборите во спорните држави“ , рекоа тие. „Откако ќе бидат завршени, одделни земји ќе ги проценат наодите на Комисијата и би можеле да свикаат специјална законодавна седница за да се потврди промената на нивниот глас, доколку е потребно“.

„Соодветно на тоа, имаме намера да ги оспориме гласовите на електорите од спорните држави на 6 јануари, со образложение дека тие не биле„ дадени на време “и„ законски заверени “… освен и додека не заврши оваа итна десетдневна истрага“, додаваат тие .

Најмалку 140 конгресмени

„Двајца републикански претставници ми рекоа дека очекуваат најмалку 140 републиканци во Претставничкиот дом да ги оспорат резултатите од Изборниот колеџ на 6 јануари“, твитна во четвртокот водителот на Си-Ен-Ен, Џејк Тапер.

Републиканскиот конгресмен Денвер Риглман изјави за Форбс дека „неверојатен број“ од неговите републикански колеги веројатно ќе се спротивстават, додавајќи: „140 секако се чинат возможни… не би бил изненаден ако има повеќе“.

Трамп: Ќе се придружат многу повеќе

Американскиот претседател го пофали потегот на сенаторот.

„А откако ќе ги видат фактите, ќе им се придружат многу повеќе … Нашата земја ќе ги сака поради тоа“, напиша тој на Фејсбук.

Потоа сподели видео со кое протестите на 6 јануари ги нарекува „најголемиот настан во историјата на Вашингтон“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!