Регион

Гнев кај Бугарите откако премиерот ги повика да донираат плати за купување оружје за Украина

Бугарите изразија лутина и чувство на срам по повикот на премиерот Кирил Петков на Фејсбук до граѓаните да даваат финансиски донации за купување оружје за Украина , откако владејачката коалиција не успеа да најде компромис за ова прашање .

Коалицијата од четири партии на Петков беше формирана минатата година за да стави крај на повеќемесечната политичка нестабилност. Но на договорот му дојде крајот. Една партија, проруската Бугарска социјалистичка партија (БСП), ги блокира сите обиди на владата да обезбеди воена помош за Украина, додека другата членка на коалицијата, Демократска Бугарија, се заканува дека ќе поднесе оставка доколку земјата не испрати повеќе оружје. Партијата на Петков се обидува да балансира меѓу двете позиции. „Го повикувам секој бугарски граѓанин кој навистина сака да и помогне на Украина да донира една плата како мене. Зборовите се лесни, додека глумата е тешка. Време е објавите на Фејсбук да се претворат во средства за Украина. Државата ја сочинуваме сите ние и секој мора да чувствува дека може да биде дел од решението“, напиша Петков на Фејсбук.. Неговиот предлог предизвика гнев кај Бугарите, без разлика дали се против испраќање оружје, против ваквиот начин на собирање средства или за веќевоспоставеното  волонтерство и поддршка на бегалците од конфликтот на кој било начин, вклучително и обезбедување бесплатно сместување, транспорт од воените зони, храна, пари, лекови. и бесплатна медицинска нега. Многумина, исто така, веќе донираат средства за невладините организации во Украина кои набавуваат воена опрема.

„Политичката елита беше избрана да води, да не се колеба помеѓу соодветните гледишта… или да донесе срамна одлука да не испрати претставник во Украина како што БСП одлучи да не го прави“, рече политичкиот аналитичар Евгениј Дајнов во интервју за БНР . . Петков рече дека ќе ја предводи делегацијата што ќе ја посети Украина, но БСП одлучи да не испрати свој претставник и покрај тоа што е дел од владејачката коалиција. Премиерот беше критикуван дека не успеал да преземе цврсто водство во оваа тешка ситуација, а луѓето го повикаа да ја води земјата. „Оваа војна менува сè. Дури и ако се обидете да се скриете од ветровите на војната, тие сепак ќе ве стигнат. Цел свет сфати дека Бугарите се глувци. Се срамам од тоа“, рече Дајнов.Премиерот Петков беше критикуван и од неговите коалициски партнери. Слави Трифонов, лидерот на партијата ИТН, на Фејсбук напиша : „Идејата на Кирил Петков, кој е премиер, Бугарите да донираат пари за оружје за Украина е најмонструозната глупост што сум ја слушнал“, напиша Трифонов.

„Благодарен сум на премиерот на Бугарија, Кирил Петков, што започна јавна кампања за собирање средства за Украина и ни помогна да ја зајакнеме нашата одбрана. Овој потег ја покажува вистинската бугарска солидарност со Украина. Добро го почувствував ова кога минатата недела бев примен од премиерот Петков во Софија“, напиша Кулеба. Најавата е во спротивност со острите критики на Кулеба за недостигот на одлучни чекори од Бугарија кон обезбедување воена помош за неговата земја за време на неговата посета на Софија минатата недела, па лесно е можно Кулеба да биде малку саркастичен во оваа објава.Бугарија, заедно со уште пет земји, продава оружје и муниција од советската ера на Украина преку американската компанија Ultra Defense Corp. со седиште во Тампа, Флорида, според Њујорк Тајмс .

Компанијата работи со фабрики за оружје во Бугарија, Романија, Босна, Србија, Словачка и Чешка, кои снабдуваат таканаречена „нестандардна муниција“. Нема детали за количествата оружје што Бугарија наводно ги извезувала. Бугарската министерка за економија Корнелија Нинова, која е и лидер на БСП, ги отфрли обвинувањата.

Related posts

Leave a Comment