Свет

ГОЛЕМ СРАМ И НАВРЕДА ЗА СИТЕ АНТИФАШИСТИ: Американците и Британците го забранија маршот на„Бесмртниот Полк“

Бессмертный полк»: акция, объединившая миллионы

„Американските и британските власти го забранија маршот на „Бесмртниот полк“ на својата територија, изјави денеска копретседателот на централниот штаб на истоименото општествено движење, генерал-полковник Сергеј Макаров.

„Во Велика Британија не е забранета само поворката, туку дури и положување цвеќе и венци на споменикот во Лондон. Во Ирска согласноста за поворката е повлечена, во Казахстан властите се против одржување мирна поворка на Бесмртниот полк , САД забранија положување цвеќе на споменикот на духот на Лаба“, рече тој на прес-конференцијата, пренесува РИА Новости.

Претходно, рускиот амбасадор во Соединетите држави Анатолиј Антонов изјави дека „по препорака на Стејт департментот“, властите одбиле да одржат церемонија во спомен на состанокот на советските и американските војници на Елба, што се одржува секоја година на Арлингтонските Гробишта во близина на Вашингтон.

„Бесмртниот полк“ е национална акција која се одржува во Русија и други земји во спомен на учесниците и жртвите од Втората светска војна.

Related posts

Leave a Comment