Свет

Гранатирана фабрика за оружје во Киев(ВИДЕО)

NAPAD NA KIJEV Krstarećim raketama gađana fabrika vođenih raketa ARTJOM! VIDEO

Руската армија вечерва со крстосувачки ракети го нападна поширокото подрачје на градот Киев. Според првите информации, цел на нападите со крстосувачки ракети „Искандер К“ и „Калибар“ бил институтот „Артјом“, кој се занимава со производство на наведувачки ракети и авионска опрема.

Кон оваа воена фабрика биле лансирани три крстосувачки ракети кои ги погодиле целите.

Од фабриката излегува густ црн чад. Засега нема информации за загинати и повредени.

Инаку, ова е речиси еден месец по повлекувањето на руската армија, главниот град на Украина повторно да е мета на руски крстосувачки ракети.

Исто така, фабриката Артјом последен пат беше цел на напад пред повеќе од еден месец. И тогаш нападот беше извршен со крстосувачки ракети калибар или Искандер К.

Оваа украинска фабрика е позната по ракетната програма за воздухопловните сили и армијата.

 

Related posts

Leave a Comment