Свет

Граѓаните во Мелбурн се закануваат на голем протест доколку властите продолжат со карантинот

Coronavirus: Now for the second wave … of protests

Граѓаните од Мелбурн на кои веќе им е доста од мерките за ограничување од 4 степен наметнати од австралиската држава Викторија и заради што градот е во карантин, планираат да излезат на улиците во знак на протест против овие владини одлуки.

Околу 11.000 луѓе најавија дека ќе учествуваат на протестот „Ден на слободата“, закажан за сабота, на 5 септември. Протестот нема да се одржи само во случај на објавување на укинување на мерките, пишува Дејли Меил .

Организаторите на протестите првично ги криеја подготовките

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, рече дека мерките од 4-ти степен треба да бидат завршени на 13 септември, но тој исто така неколку пати спомна дека може да бидат продолжени, во зависност од епидемиолошката состојба.

Организаторите на протестите првично планираа да ги држат во тајност подготовките за неговото одржување бидејќи, наводно, стравувале од апсења и опструкции од страна на властите.

Иако е мирен протест, многу граѓани стравуваат дека може да има „крв на улиците“.

„Некој ќе треба само да фрли камен пред парламентот и сè може да одите надолу. Тоа е она што се случи со Еурека Стокдеј“, рече еден граѓанин на Мелбурн.

Еурека Стокдеј е револт од 1854 година, во кој локалните рудари се побунија против колонијалната влада на Велика Британија.

Полициска реакција

Организаторите на протестот решија да го објават денес на сите граѓани од страв дека карантинот ќе трае неодредено.

Локалната полиција потврди за „Дејли меил Австралија“ дека се свесни за плановите за протестот и соопштија дека нема да се колебаат да го спроведат законот за вонредни состојби.

„Бидете сигурни дека полицијата ќе одговори и ќе преземе соодветни активности. Оние кои планираат да учествуваат на протестот, треба да се подготват за присуство на полицијата која ќе обезбеди дека ќе се почитуваат мерките на ограничувањата од 4 степен за време на собирот “, соопшти полицијата.

„Доколку е потребно, ќе ви пропишеме казни од 1.652 американски долари или ќе извршиме апсења. Во случај некој од учесниците да ги повреди мерките за изолација, ќе му се изрече казна од 4.957 долари“, додаде полицијата.

Пад на бројот на заразени

Австралија денес регистрираше најмал број на нови инфекции во последните пет недели, поради што Премиерот зборуваше за „недела со поголема надеж“.

Додека се намалуваат ограничувањата во остатокот на Австралија, државата Викторија, дом на околу една четвртина од населението во Австралија, е во шестнеделен карантин поради вториот бран на епидемијата. Викторија потврди 179 нови случаи на инфекција во последните 24 часа. Ден порано имаше 240 нови случаи, а пред две недели преку 700 на ден.

Девет смртни случаи се потврдени низ цела Австралија.

Related posts

Leave a Comment