Регион

Гренел едвај чека да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина

Trump taps fierce ally Grenell as top intelligence official - POLITICO

Специјалниот претставник на САД за дијалог Ричард Гренел го поздрави денешниот избор на нова влада во Приштина, предводена од премиерот Авдулах Хоти (ЛДК).

Тој рече дека едвај чека да продолжи дијалогот.

„Ја поздравувам новата Влада на Косово и со нетрпение очекувам да го продолжиме партнерството со нив во дијалогот со Србија“, рече Гренел во изјавата за медиумите.Владата на Хоти ќе ја наследи претходната на Албин Курти, на која и беше изгласана недоверба по само 50 дена на власт, пред се поради заострувањето на односите со САД.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!