Регион

Грција бара НАТО и ЕУ да интервенираат поради Турција

Грција испрати писма до НАТО и Обединетите нации, во кои се жали на „запаливите“ изјави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и во кои бара од нив да го осудат однесувањето на Анкара, соопштија денеска дипломатски извори.

Двете НАТО сојузнички, но историски непријатели, се спротивставуваат со децении за низа прашања – од прелети над Егејското Море до поделениот Кипар, пренесува Ројтерс.

Европската унија во понеделникот изрази загриженост поради изјавите на Ердоган, кој ја обвинува Грција за окупација на демилитаризираните острови во Егејското Море и велејќи дека Турција е подготвена „да го направи она што е потребно“ кога ќе дојде време.

Според турската државна новинска агенција Анадолу, Анкара оваа недела испратила писма до Европската унија, НАТО и Обединетите нации во кои ги објаснува своите позиции за различни прашања, вклучително и тврдењата на двете земји за воздушниот простор, територијалните води и демилитаризираниот статус на Егејските острови.

Грчки дипломатски извори денеска посочија дека писмото на Турција не соодветствува со реалноста, дека наведените аргументи се неосновани и го прекршуваат меѓународното право.

Атина испрати писма и до Обединетите нации и НАТО.

„Позицијата на Турција е дестабилизирачки фактор за единството и кохезијата на Алијансата, што го ослабува јужното крило на воената алијанса во време на криза“, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиаза во писмото до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Related posts

Leave a Comment