Регион

Грција на нозе: Протести во Атина и Солун против планот да се вакцинираат деца до 15 години

АТИНА – Илјадници демонстранти кои се спротивставуваат на вакцинирањето протестираа денеска во двата најголеми грчки града против плановите за ставање на вакцините против ковид достапни за децата.

Протестите се одржаа пред парламентот во Атина и Солун, објави Ројтерс.

ХАОС У ГРЧКОЈ: Хиљаде људи протестује због плана да се вакцинишу деца од 15 година

Грчките власти сметаат дека забавите, со присуство на голем број луѓе, се виновни за неодамнешното зголемување на бројот на новозаразени, објави АП.

Новите мерки предвидуваат објектите за забава да бидат отворени само за оние кои биле вакцинирани, а вакцинацијата да биде задолжителна за вработените во установите за згрижување и болниците.

HAOS U ATINI I SOLUNU! Velike demonstracije protiv vakcinacije dece od 15 godina!

Нешто повеќе од половина од грчкото население примило барем една доза од вакцината, пренесува Танјуг.

Од утре и на деца на возраст од 15 години ќе им биде дозволено да закажат термин за вакцинација со согласност на нивните родители.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!