Свет

Грција објави видео на кое се гледа како турската војска ја отстранува граничната ограда

Грчката влада објави ноќно видео од границата на која се гледа турско воено возило како отстранува ограда. 

Гранично возило за надзор ја отстрани жичаната ограда, соопшти грчката влада, како што растат тензиите меѓу двете држави над мигрантите лоцирани на турско-грчката граница.

Граничната ограда е веќе оштетена благодарение на мигрантите кои ја исекоа при обидот да влезат во Европската унија.

Видеото дополнително ќе ги интензивира тензиите на границата каде се судрија грчките безбедносни сили и мигрантите, но и грчката и турската полиција  која испука солзавец на грчка територија.

Одлуката на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да го отвори патот за мигрантите во Европа, го налути грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, кој објави дека договорот „Европа-Анкара за ограничување на миграцијата во 2016 година е„ мртов “.

Со тој договор, Турција се согласи да ги задржи мигрантите на својата територија во замена за финансиска помош од ЕУ. Анкара тврди дека Европа не ги исполнила своите обврски според договорот и се плаши од нов прилив на бегалци од зоната на конфликтот во Идлиб во северозападна Сирија.

 

Related posts

Leave a Comment