Регион

Грција прогласи карантин за мигрантскиот камп со 20 заразени

мигранти, камп, ковид

АТИНА – Грција го стави во карантин центарот за прием на мигранти Ритсон, а по 20-те баратели на азил беше откриено дека се заразени со новиот вирус коронум, објави денеска грчкото Министерство за миграција.

Центарот ќе биде во карантин две недели откако беа тестирани 63 лица од Центарот после кој е откриен вирус кај 19-годишна жена која се породи во болницата во Атина, јавува АНА.

Како што се наведува ова е првиот пријавен случај меѓу илјадниците баратели на азил во Грција, а како што посочи Министерството, ниту еден од заразените немал симптоми. Рицона се наоѓа на 75 километри северо-источно од Атина и е дом на околу 2.500 мигранти. Сите вработени во Центарот беа негативни по тестирањето.

Related posts

Leave a Comment