Анализа

Даглас Мек Грегор: Следува паѓање на владите во европските земји и нивна замена со проруски власти

Американскиот полковник Мек Грегор ја најави последната можност Киев да го реши конфликтот преку преговори

Поранешниот советник на секретарот за одбрана на САД, Даглас Мек Грегор, во интервју за Јутјуб каналот Judging Freedom изјави дека Киев има последна шанса да го реши конфликтот преку преговори.

„Мислам дека ова е последна шанса за Киев да го прекине конфликтот преку преговори. Москва најверојатно не очекува такво нешто, бидејќи Вашингтон и неговите сојузници во Лондон јасно ставија до знаење дека не се заинтересирани за таков развој на настаните . “, изјави Мек Грегор.

Експертот истакна дека можностите на Западот не се неограничени и во еден момент ќе престане да и помага на Украина, бидејќи Европа ќе биде покриена со економски и политички кризи.

А акутниот недостиг на гас од Русија и влијанието на антируските санкции ќе доведат до кадровски промени во моќта на европските земји. Промената на власта, пак, ќе доведе до подобри односи со Москва.

Претходно беше објавено дека Западот постепено го турка Киев да преговара со Москва поради наближувањето на зимата. Кремљ истакна дека и после тоа не гледаат напредок во преговарачкиот процес од Киев.

Преговорите меѓу Украина и Русија започнаа веднаш по почетокот на специјалната операција. Тие подготвија договор. Киев прво се согласи со неговите услови, но потоа одби, а потоа прекина каква било интеракција со руската делегација. Рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензја смета дека западните куратори ја повлекле Украина од преговарачкиот процес .

Related posts

Leave a Comment