Свет

ДАЛИ Е ОВА СУДБИНАТА НА СИТЕ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ? Грција воведува казни за невакцинираните

Вакцина

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 и повеќе години кои не ја примиле ниту првата доза од антиковид вакцината.

Соопштението доаѓа во време кога Грција е погодена од нов бран и зголемување на бројот на нови случаи, објави Ројтерс.

Мерката ќе стапи на сила на 16 јануари, а нема да има исклучоци, освен за лица кои не можеле да ја примат вакцината поради медицински причини.

Related posts

Leave a Comment