Свет

Двајца руски дипломати загинаа во нападот на експлозија во Кабул (ВИДЕО)

РУСИЈА ПОТВРДИ, ДВАЈЦА ДИПЛОМАТИ ЗАГИНАА ВО КАБУЛ: Во експлозија во близина на амбасадата загинаа 25 лица, а повеќе од 33 лица беа повредени! ВИДЕО

Експлозијата одекна во Кабул, во областа каде што се наоѓа зградата на руската амбасада. Тоа е терористички напад. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека се убиени двајца руски дипломати.

Експлозијата се случила кога руски дипломат излегол да го прочита списокот на оние кои чекаат на редот за визи, изјави Хамид Хајдари, поранешен главен уредник на 1TVNews.

 

 

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека во самоубиствениот терористички напад загинале двајца руски дипломати. Според изворот на Спутник, тие се вториот секретар на амбасадата Шах Махмуд и член на обезбедувањето на амбасадата.

Според прелиминарните информации, во терористичкиот напад загинале 21 лице, а повеќе од 33 лица се повредени.

Претходно медиумите објавија дека се повредени руски дипломат и чувар на амбасадата.

Related posts

Leave a Comment