Свет

Деветтиот најбогат човек во светот се откажа од кандидатурата за претседател на САД

MILIJARDER PUKAO NA PUTU DO BELE KUĆE: Blumberg odustao od trke za nominaciju Demokrata! (VIDEO)

Поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, се откажа од трката во Демократската партија за номинација за претседател на САД.

Тој го поддржа Џо Бајден, главниот конкурент на Берни Сандерс за номинација кај демократите, а со тоа му се приклучи на Пит Бутиџиџ, кој го стори истото пред неколку дена.

Блумберг наТвитер изјави дека се повлекол од истата причина поради која се кандидирал – да го победи Трамп.“Пред три месеци, се вклучив во трката за да го победам Доналд Трамп. Јас денес ја напуштам од истата причина. Поразот на Трамп започнува со обединување во изборот на кандидатот кој има најголеми шанси да го стори тоа. Јасно е дека тоа е мојот пријател и голем американец Џо Бајден. “, напиша Блумберг.

Оставката на Мајкл Блумберг доаѓа по катастрофалниот резултат на „Супер вторникот“, бидејќи тој оствари победа само во Американска Самоа.

Во неговата кампања Блумберг инвестираше повеќе од 500 милиони долари, но тоа му обезбеди само победа во Американска Самоа, која носи само шест делегати.

Related posts

Leave a Comment