Анализа

Демократите и Сорос се обидуваат да ја „развлечат“ кризата до ноември за да ја поткопаат кандидатурата за повторен избор на Трамп

Богатите демократски донатори, вклучувајќи го и Џорџ Сорос, стојат со сите сили зад напорите на супер ПАЦ да го спречат Доналд Трамп да се бори против епидемијата на КОВИД-19. Владимир Голштајн, вонреден професор на универзитетот Браун во Рода Ајленд, предвидува дека демократите ќе се обидат да ја „развлечат“ кризата до ноември, за да ја поткопаат кандидатурата за повторен избор на Трамп.

Си-Ен-Ен објави во понеделникот дека „Приоритетната акција на САД“, најголемата демократска партија на ПАЦ, започнува рекламна кампања од 6 милиони американски долари, со што го критикува претседателот Доналд Трамп за одговор на пандемијата на коронавирус. Во меѓувреме, друг демократски супер ПАЦ, ПАКРОНИМ, најави слична кампања за 17 март, ветувајќи дека ќе потроши 5 милиони долари за тоа.

Од друга страна „Washington Free Beacon“,  забележува дека само мал дел од средствата обезбедени од богатите либерални донатори, вклучително и Џорџ Сорос, го „ослабнале“ Трамп. Медиумите истакнуваат дека Сорос веќе потрошил 5 милиони американски долари оваа година на американските приоритетни активности, преку својот Демократски ПАЦ, кој беше создаден во јули 2019 година, за да служи како центар за трошоците во трката за 2020 година. За споредба, ПАКРОНИМ, наводно, минатата година добил само 250.000 американски долари од американски милијардер роден во Унгарија.

Демократите во февруари решија да се префрлат од империјалните неуспеси на новата кампања насочена кон потенцијалните економски неуспеси на Трамп. Во тоа време, медиумот објасни дека иако демократскиот камп започнал „да се движи агресивно по успехот на Трамп во економијата, тој не може да одлучи„ точно како да му испрати порака “. Решението е рецесија, рече Владимир Голштајн, рецесија предизвикана од коронавирус.

Спутник: Што мислите за неодамнешниот обид на демократите да се борат против Трамп? Дали е политички исправно да се користат стравовите на американскиот народ среде пандемија? Дали целта ги оправдува средствата во овој случај?

Владимир Голштајн: Демократите прават сé што можат за да ја искористат оваа криза за да ја „ослабнат“ својата цел: Претседателот Трамп. Иако иднината на Трамп е неизвесна, сегашната криза веќе ја има својата прва сериозна политичка жртва: сенаторот Сандерс, чиј примарен пад беше толку спектакуларен колку и неговиот пораст пред да започне кризата. Поради ограничувањата на јавните собири, поради општата паника и постојаното навивање на Демократското раководство дека, прво, поранешниот потпретседател Бајден е фигура на стабилност и единство, а второ, сенаторот Сандерс е премногу радикален и премногу слаб за да го победи Трамп,
Сандерс започна драматично да губи. .

Охрабрено од неговиот успех со Сандерс, демократското раководство јасно користи за да ги олесни стравувањата за презентирање на сегашната медицинска криза како резултат на длабоките несоодветности на Трамп. Да се ​​случеа сите овие настани наесен, Трамп ќе потонеше толку брзо како и Сандерс, отворајќи го патот за Бајден директно во Белата куќа.

Времето, сепак, се покажа малку прерано. Според тоа, демократите имаат намера да ја развлечат кризата до ноември. Нивните напори бараат целата држава да биде запрена. Сето ова претставуваше желба да се карантинира целокупното население, но мотивите за тактиката на заплашување се очигледни.

Наспроти тоа, Трамп првично погреши од другата страна, обидувајќи се да ги минимизира опасностите од заразата. Непотребно е да се каже, демократите веднаш ги негираа политичките мотиви на Трамп додека и самите молчеа. Сега тоа прашање се прошири од медицинска димензија во економијата. Ситуацијата изгледа прилично тешка, со милиони пријавени побарувања за невработеноста, тонење на пазарот и владеење на општо сивило. Обидите на Трамп да ја врати економијата на вистинскиот пат се исполнети со осуди и обвиненија за суровост. Сепак, јасно е што е позадината на ,,праведниот” гнев на Демократската партија.

Се појавува интересна ситуација: додека образованата и либерална класа базирана на компјутер сака да го продолжи сегашниот карантин, бидејќи нејзината загуба на приходите е незначителна, традиционалните приврзаници на Трамп: богатите сопственици на деловни активности и нивните работници, сакаат да се вратат на работа. Како и обично, економијата ќе одлучи сè.

Спутник: Според вас, дали е етично да потрошите милиони на политички реклами против Трамп среде епидемија на коронавирус, наместо да ги поддржувате, на пример, оние кои се во неволја?

Владимир Голштајн: Како што велат, „сè е дозволено во Љубов и војна“, и нема сомнение дека демократите го сметаат Трамп за свој непријател. Наивно е да се очекува политичките партии да се воздржат од политичко однесување. Сепак, демократите се чини дека погрешно ја пресметале моќта и решеноста на Трамп. Како претседател на најмоќната и најбогатата земја во светот, тој има на располагање бескрајни ресурси. Сигурен сум дека тој ќе стори сé што може за да ја врати економијата на вистинскиот пат и да ја реши медицинската криза пред да заврши летото. Според моја проценка, демократите ќе жалат за нивната одлука да го потонат Сандерс – единствениот кандидат кој би можел да го замени Трамп во ноември.

Спутник: Што мислите за либералната МСМ за поддршка на Доналд Трамп во справувањето со кризата?

Владимир Голштајн : Се обидувам да ги избегнуваам средствата за јавно информирање во Соединетите Држави, бидејќи тие се толку исполитизирани што не вреди да се читаат поради нивните бескрајни бури и обвинувања. Сепак, само краток преглед на статиите донесени од либерални публикации, како што е „Хафингтон пост“, пренесува, на пример, само една порака: Трамп не е квалификуван, Трамп не е подготвен, Трамп е опасен, Трамп не е во ред.

Непотребно е да се каже, сите овие упатства беа дадени под изговор да ги покријат вестите за КОВИД-19, и затоа беа придружени со слики на болнички лекари, страдања на пациенти и така натаму. Ова е типичен наслов: „Јас сум лекар за итни случаи во НИЦ. Планот на Трамп за коронавирусот не е само опасен, туку е смртоносен. “

Несомнено е дека справувањето со кризата на Трамп и на посериозно ниво, неговото постапување со јавните инвестиции во болниците и медицината беше несоодветно. Но, истото може да се рече и за неговите критичари, за демократското раководство, кои дадоа се од себе за да го неутрализираат Берни Сандерс, иако тој беше еден од ретките кандидати кои опстојуваа да вршат притисок за подобар медицински систем. Значи, критиката на демократите, кои постојано гласаат за да дадат милијарди на војската и ништо да не излечат, се чини многу остра и опортунистичка.

Извор Спутник

Related posts

Leave a Comment